המדריך לקונה המתחיל באיביי

אתר המסחר הגדול בעולם זמין לא מכבר גם לישראלים. זה קל, פשוט והכי חשוב זול. אבל לפני שרוכשים מוצר באיביי (eBay), צריך לבדוק כמה וכמה דברים.  אז איך קונים באיביי? האם כדאי לקנות בכלל ברשת והיכן קונים בצורה מאובטחת שלא תחשוף את כרטיס האשראי שלנו? מדריך.

מחיר קודם לכל

תחילה, לפני שבכלל אתם עושים את צעד הרכישה, חייבים לבדוק האם המחיר שווה לכם. כנסו לאתר לאיביי, בצעו חיפוש למונח או לדגם הספציפי אותו אתם מעוניינים לרכוש, ובדקו מהו המחיר המוצע. שימו לב שבחרתם באפשרות Buy It Now המסננת מכירות של מכרז ובדקו האם המוכר שולח לישראל, ואם כן האם זה בחינם או בתשלום. לאחר שחישבתם את הסכום הכולל, כנסו לאתרי השוואת המחירים בישראל ובדקו מהו ההפרש, אם בכלל מול המוצר שאתם מעוניינים בו.

ebay buying guide

סננו את תוצאות והעדיפו Buy It Now

הפרשים קטנים לא מצדיקים רכישה של מוצר מחו”ל, שכן אין כל אחריות, אין מי שיכול לסייע במקרה של תקלה, והתקווה היחידה היא מול הספק בחו”ל שידרשו לשלוח את המוצר אליהם – על חשבונכם. לכן באם מדובר במוצרים יקרים, מעל 75 דולר, כדאי לבדוק את הדברים הללו היטב שכן ייתכן כי יחולו גם עלויות מס על ייבוא ארצה (בהמשך).

צריך גם לזכור כי שער ההמרה הוא לרוב מעט גבוה יותר אצל חברות האשראי או שירות התשלומים פייפאל שעליו נרחיב בהמשך, אמנם מדובר באחוזים בודדים אך צריך גם את זה לקחת בחשבון.

חדש או משומש?

כאשר רוכשים מוצר באיביי, עדיף לרכוש מוצר חדש ולא משומש, שכן קשה לדעת מה מצבו האמיתי של המוצר או אמינותו של המוכר. את המידע הזה ניתן למצוא בעמוד המוצר תחת  Condition ב-Item Specifics.

ebay item condition

וודאו כי מצב המוצר חדש (New)

אם אתם מחפשים מוצר מקורי, כלומר לא תחליפי, שימו לב שמופיע השם Genuine או Original שכן ישנם עשרות זיופים המסתובבים במכירות באתר. אם המחיר נראה לכם נמוך מאוד, תחשדו ואל תרכשו שכן יש סיכוי כי לא מדובר במוצר מקורי או אולי מוצר מחודש (refurbished), שגם אלו מסתובבים בין עמודי המכירות. אפשרות נוספת היא כי גם אם מופיע שהמוצר חדש (New), יש סיכוי כי יגיע באריזה לא מקורית, כלומר באריזת פצפצים או ניילון, ובמקרה הזה יצויין כי זהו מוצר OEM או שהוא אינו באריזה.

כדאי להציץ במקור המוכר, כלומר מהו המיקום ממנו נשלח המוצר. מוצר זול הגיוני שיישלח מסין, אבל אם אתם רוכשים מוצר חשמלי שמיוצר באירופה, תעדיפו מוכר משם.

משלמים מיסים?

החוק בישראל קובע כי עד 75 דולר לא תשלמו מיסים או מע”מ (למעט טבק ואלכוהול). זאת בעלות כוללת ומחיר המחירון של המוצר. מעל סכום זה ועד 500 דולר משלמים מע”מ ומס קנייה לחלק מהמוצרים אבל ללא מכס, ומעל לסכום זה משלמים את כלל המיסים המקובלים, לא משנה גם אם מדובר במתנה או במשלוח פרטי מחבר מחו"ל. לדוגמה, טלפון סלולרי שעלותו 350 דולר, יידרש בתוספת מע"מ ומס של כ-35 אחוז. יש לקחת זאת בחשבון בעלויות הכוללות שלכם למוצר והאם אחרי המיסים עדיין המחיר נותר אטרקטיבי.

למידע של רשות המיסים כאן ועלויות של מס קנייה לפי מוצרים כאן.

ebay saller info

וודאו כי המוכר קיבל ציון גבוה

ממי לקנות?

מצאתם את המוצר שאתם מעוניינים בו, המחיר כדאי אך שמתם לב כי ישנם לא מעט מוכרים של אותו המוצר, אז איך תבחרו? כלל אצבע הוא להתבונן בעמוד המכירה, שם תמצאו מידע על המוכר. הציצו בצד ימין בעמוד המכירה ותראו את הפרטים של המוכר, כמות הפידבק של הרוכשים ודירוגו. הדרישה הבסיסית היא שסך הניקוד יעמוד על כמה אלפים לכל הפחות, והפידבק החיובי יהיה 98 אחוז ויותר. כך תבטיחו כי המוכר בעל ניסיון שלא ינסה לעבוד עליכם.

איך לשלם בלי לחשוף כרטיס אשראי?

התשובה פשוטה: רק PayPal (פייפאל). פלטפורמת התשלומים מבית איביי מבטיחה כי כרטיס האשראי שכלם לא ייחשף בפני המוכר, ומגן על התשלום במידה וישנה בעיה עם המוצר, אם התחרטתם או אם אתם לא מרוצים. וודאו כי המוכר מאפשר תשלום בפיי פאל בעמוד המוצר. פתחו שם חשבון, הזינו את כרטיס האשראי שלכם או כרטיס ויזה נטען שאפשר לרכוש בסניפי דואר ישראל והמתינו לחיוב חד פעמי בכרטיס שיכלול קוד אישור בשורת החיוב, אותו תצטרכו להזין באתר פייפאל על מנת לאשר את כרטיסכם. תהליך זה לוקח זמן לכן מומלץ לפתוח חשבון מראש.

דוגמה לקוד המופיע בחיוב בדף הפירוט בכרטיס האשראי

דוגמה לקוד המופיע בחיוב בדף הפירוט בכרטיס האשראי

לאחר הרכישה, התשלום מתבצע במקום, כלומר ברגע שתלחצו על כפתור Buy It Now תדרשו להזין את פרטי חשבון הפייפאל שלכם. לאחר אישורכם, הכסף יימשך הכסף מכרטיס האשראי ויעביר למוכר, בתוספת עמלת המרה בהתאם להסכם שלכם מול חברת האשראי והבנק.

ניתן לקבוע בפייפאל האם עמלת ההמרה תתבצע דרכם או דרך חברת האשראי, אם מוצג סכום בשקלים, אז זהו המחיר הסופי אשר ייגבה ממכם בעמלה דרך פייפאל, שנחשבת מעט יותר גבוהה מאשר כרטיסי האשראי. על כל פנים, שימו לב כי המחיר הסופי אותו תשלמו, יהיה מעט יותר גבוה בשל עמלות אלו הכפופים להסכם שלכם עם חברת האשראי והבנק – לכן מומלץ לבדוק איתם ולשפר את התנאים.

משלוח

החסרון בהזמנה מאיביי בהשוואה לחנות פיזית הוא זמן קבלת המוצר. זה לא מיידי, כך שתצטרכו ללמוד לדחות סיפוקים, אבל תדעו שחסכתם המון כסף. דרך חשובה להבין את זמן ההגעה של המוצר היא שיטת המשלוח – דואר מקומי, שירות שליחים או שירות אקספרס.

רוב המוכרים המציעים משלוח חינם שולחים בדואר מקומי כמו China Post, Hongkong Post ואם זה מארה”ב United States Postal Service או Royal Mail מבריטניה. את פרטי המשלוח אפשר למצוא תחת Shipping and payments שם הוא מכונה Economy Int'l Shipping.

ebay shipping

זכרו להשתמש רק במשלוח דואר מקומי

באם מדובר במשלוח אחר שהוא אינו Economy כמו EMS שהוא שירות שליחים של הדואר או שירותי אקספרס כמו FedEx או DHL, אלו יצויינו שם. כדאי מאוד לשים לב שכן משלוח שהוא אינו דרך הדואר המקומי, אמנם מהיר הרבה יותר אך עלול לגרום לכם להוציא כספים נוספים בעת קבלתו לישראל. כך לדוגמה שירות השליחים של דואר ישראל (EMS) יכול לגבות עמלת שחרור ממכס או דמי רשומון, הקצאת אשראי ועוד בעת הכנסת המוצר לישראל. שירותי האקספרס גם כן יכולים לגבות עמלות, והם מחויבים לדווח ולהצהיר למכס על הכנסת המוצר לישראל ולגבות מיסים מעל לסכום של 75 דולר. נכון, אמנם תאלצו להמתין בין חודש לחודשיים ולעמוד בתור בסניף דואר ישראל הקרוב לאזור מגוריכם, אבל תהיו בטוחים שלא תשלמו עמלות נוספות שלא לצורך וגם חסכתם כסף.

המשלוח לא הגיע או המוצר מקולקל

מה עושים במקרה שהמוצר לא הגיע או הגיע שבור/חסר? אל דאגה, איביי ופייפאל לצידכם והכסף יוחזר אליכם אם צדקתכם לצידכם. ניתן להגיש תלונה דרך מערכת איביי על בעיה עם המשולח או על בעיה במוצר. בכל הקשור למשלוחים, צריך לקחת בחשבון שלעיתים, עיכוב במשולח הוא לא באשמת המוכר ולרוב זו בעיה בדואר ישראל. בתקופת חגים העיכוב גדול עוד יותר ולכן צריך לאזור סבלנות רבה. ההמלצה היא כי אם עברו מעל 35 יום, יש לפנות למוכר. לא לפני. אבל גם אל תזכרו אחרי חודשיים כי הוא לא הגיע.

בכל הקשור לתקלה או בעיה במוצר שהגיע אליכם, יש להגיש תלונה מיד עם גילוי הבעיה ולא יאוחר משבוע לאחר קבלת המשלוח. יש לכתוב באנגלית ברורה את התביעה ולצרף תמונות שיהוו אסמכתא לבעיה. המוכר, באם יסכים עם הדברים, יציע לכם לזכות על תשלום מלא או חלקי בהתאם לסוג התקלה. אם מדובר במוצר יקר, ייתכן כי תדרשו לשלוח אותו חזרה ועלות המשלוח היא על חשבונכם. Ebay

כדי להגיש תלונה, יש להיכנס לעמוד האישי שלכם באיביי, My eBay, הנמצא בפינה הימנית העליונה (או להקיש על הקישור הזה). לאתר את המוצר שרכשתם ולצידו כפתור More Actions. עמדו עליו ובחרו את האפשרות הרצויה. איביי תשאל אתכם שאלות עליהם ענו בצורה ברורה כדי לסיים את התהליך מהר ככל האפשר.

התחילו לרכוש כבר עכשיו! הקליקו עלי!

תגובות